Ahogy arról már januárban beszámoltunk, az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatósága (DG Research and Innovation) tájékoztató levélben, majd a Horizont program pályázói felületén is megerősítette, hogy „a 2021. évi IX. törvény alapján létrehozott magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványok, illetve az általuk fenntartott bármely jogalany továbbra is jogosult pályázatot benyújtani, a pályázatok továbbra is befogadhatók és elbírálásra kerülnek. Ha a pályázat továbbra is támogatható marad úgy, hogy a magyar partner nem konzorciumi tagi formában járul hozzá a pályázat sikeréhez, akkor a támogatási szerződés aláírható, és az adott magyar jogalany társult partnerként maradhat a projektben, feltéve, hogy a felhívás feltételei nem zárják ki társult partnereket.”
Annak érdekében, hogy modellváltó egyetemek az uniós támogatás diszkriminatív, időleges elzárása ellenére is szakmai megvalósítói legyenek a Horizont Európa projekteknek, a magyar Kormány márciusban úgy döntött, hogy számukra a társult partnerként vállalt feladatok ellátásához a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosít fedezetet, első körben 5 milliárd forint keretösszeggel. A Kulturális és Innovációs Minisztérium folyamatosan figyelemmel kíséri a forrás lehívását annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló összeg emeléséről időben döntés születhessen, amennyiben az uniós támogatások diszkriminatív visszatartása ezt továbbra is szükségessé teszi.
A modellváltó egyetemeket arra bátorítjuk, hogy folytassák az aktív pályázást és éljenek a Horizont Európa projektekben való stabil és megbízható részvételt segítő hazai garancia alap által kínált támogatás igénylési lehetőséggel. Ehhez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal minden támogatást megad. Ennek részleteiről korábbi hírünkben adtunk tájékoztatást.