Horizont Európa  /  Horizont Európa Program  /  Hírek  /  Horizont Európa hírlevél
Horizont Európa aktuális hírek - 2024. 41. hét, október 9.
Horizont Európa aktuális hírek - 2024. 41. hét, október 9.
2024. október 09.

Heti hírlevél a Horizont Európa keretprogram friss híreiről, nyitva álló pályázatairól, érdeklődésre számot tartó rendezvényeiről.

HORIZONTPÉNTEK10 WEBINÁR

A HorizontPéntek10 webinársorozat az NKFIH Horizont Európa NCP csapat heti rendezvénye, melyen a Horizont Europa keretprogram érdekes témáiról, aktuális felhívásairól nyújtunk áttekintést, gyakorlati ismereteket minden héten. Az előadások anyagai elérhetők a https://www.horizonteuropa.nkfih.gov.hu/horizont-europa-program/rendezvenyek/horizontpentek10 oldalon.

2024. október 11.: MSCA Doctoral Networks 2024. évi pályázat
Tájékoztató a Marie Skłodowska-Curie program 2024. november 27-én záruló ezévi Doctoral Networks (MSCA DN) pályázatáról. Doktori Hálózatok pályázati konstrukció konzorciumban, doktori hallgatók egyidejű képzésével megvalósuló kutatási projekteket támogat.
Időpont: 2024. október 11., péntek, 10:00-11:00
Borza Beatrix MSCA NCP
Részletek és regisztráció: https://nkfih.gov.hu/horizontpentek10/MSCADN2024 , október 4-től.
Regisztrációs határidő: október 10., 12:00 óra

Következő alkalom:
2024. október 18.: Nyitott felhívások a megújuló energiák területén

Tájékoztatás az 5. klaszter (Klíma, Energia, Mobilitás) energiaterületéről és az azon belül 2025. január 21-ig nyitva álló pályázati lehetőségekről.
Időpont: 2024. október 18., péntek, 10:00-12:00
dr. Józon Mónika CL5 NCP
Részletek és regisztráció: https://nkfih.gov.hu/horizontpentek10/cl5energia2024
Regisztrációs határidő: október 17., 12:00 óra

---------------------------------------------------------------------------------------

FONTOS INFORMÁCIÓ!

Modellváltó egyetemek részvétele az MSCA DN pályázati konstrukciókban

A modellváltó egyetemeknek a Marie Skłodowska-Curie Actions Doctoral Networks (MSCA DN) pályázataiban, illetve nyertes projektjeiben való részvételét illetően megfontolásra javasoljuk a Horizont Európa keretprogramban nem társult harmadik országként résztvevő svájci intézmények gyakorlatát, amely intézmények szintén társult partnerként (associated partner) vehetnek részt az MSCA DN pályázatokban, projektekben.

A társult partnerként résztvevő intézmények nem igényelhetnek költségeket az EU-tól, ezért nem alkalmazhatnak kutatókat a projekt keretében. A magyar kormányzati Önerő Alaphoz hasonlóan Svájc esetében is állami forrás biztosít finanszírozást a svájci partnereknek a konzorciális projektekben, beleértve az MSCA doktori hálózatokat is.

Az MSCA DN szabályai szerint PhD hallgatót csak kedvezményezettek szerződtethetnek a projekt keretében, azonban van arra lehetőség (amint azt mind a svájci, mind – a keretprogramhoz 2024 januárjától történt csatlakozásáig – az egyesült királyságbeli intézmények által követett gyakorlat is mutatja), hogy társult partner a projekten kívül, de a kedvezményezettek által szerződtetett PhD hallgatókéval mindenben azonos feltételekkel szerződtessen PhD hallgatót, azzal a kivétellel, hogy a társult partner által a projekten kívül szerződtetett PhD hallgató hivatalosan nem lesz MSCA ösztöndíjas (MSCA fellow).

Amennyiben az intézmény eleve PhD hallgatót szerződtető társult partnerként szerepel a pályázatban, az a konzorcium szempontjából azért is előnyösebb, mert az MSCA DN esetében az uniós hozzájárulás 540 ösztöndíjas hónapban (person-month) maximált, azonban a PhD hallgatót szerződtető társult partner plusz forrást tud bevinni a projektbe, és az általa szerződtetett PhD hallgató(k) tevékenysége szintén hozzáadott értéket jelent a projekt számára.

A svájci gyakorlat szerint ilyen esetben a projektjavaslatnak tartalmaznia kell a svájci partner által alkalmazott PhD hallgatók projektjeinek leírását, a svájci forrásból alkalmazott ösztöndíjasok számának és az ösztöndíjas hónapok (person month) számának, valamint annak a feltüntetésével, hogy a jelöltet Svájc saját forrásból finanszírozza. Egyértelműen különbséget kell tenni a hivatalos MSCA ösztöndíjasok és a svájci partner által alkalmazott PhD hallgatók között. Secondment-ek: a svájci partnerek fogadhatnak PhD hallgatókat secondment-re, és saját ösztöndíjasaikat is küldhetik secondment-re a konzorciumon belüli más intézményekhez.

Kötelezettségvállalási nyilatkozat (Letter of Commitment) a pályázat esetében nem kötelező, de mivel a svájci partner nem kedvezményezett, és nem igényelhet költséget az EU-tól, a társult partnerként részt vevő szervezetek és az ott alkalmazott kutatók nem szerepelnek a pályázati űrlap „A” részének költségvetési táblázatában. A társult partner pénzügyi hozzájárulása azonban a kötelezettségvállalási nyilatkozatban feltüntethető. Társult partner nem lehet koordinátor, azonban vezethet munkacsomagot (work package leader) (a menedzsment munkacsomag kivételével). Az ipari / közös diplomát adó projektekre (Industrial / Joint Doctorates) nézve nincsenek speciális szabályok.

Tájékoztatásul csatoljuk a svájci gyakorlat részletes leírását tartalmazó dokumentumot.

A modellváltó egyetemek az NKFIH által kezelt kormányzati Önerő Alapból igényelhetnek támogatást az MSCA DN projektekben társult partnerként vállalt feladataik ellátásához. Az Önerő Alap célja, hogy támogassa az érintett intézményeket, elsősorban a modellváltó magyar felsőoktatási intézményeket, amelyek az Európai Tanács (EU) 2022/2506 végrehajtási határozata alapján (2022. december 15.) nem részesülhetnek támogatásban a közvetlen és közvetett finanszírozású európai programokból. Az Önerő Alappal kapcsolatos minden további információ itt érhető el: https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/kormanyzati-onero-alap/az-alap-bemutatasa

A kormányzati Önerő Alapból támogatás többek között az alábbi feltételek teljesülése esetén igényelhető:

  • a projektet megvalósító konzorciummal fennálló jogi kapcsolat (pl. a projekt támogatási szerződése tartalmazza a modellváltó egyetem társult partnerként való csatlakozását, vagy a projektkoordinátor erről nyilatkozatot tesz)
  • az érintett modellváltó egyetem által vállalt feladatok pontos meghatározása (a projektkoordinátor által tett nyilatkozat formájában)
  • az érintett modellváltó egyetem által vállalt feladatok költségvetésének rögzítése (a projektkoordinátor által tett nyilatkozat formájában)

---------------------------------------------------------------------------------------

PÁLYÁZATI LEHETŐSÉGEK

NKFIH NYITOTT KÉTOLDALÚ KUTATÁSI EGYÜTTMŰKÖDÉSI PÁLYÁZAT
A magyar-izraeli kutatás-fejlesztési együttműködési programban való magyar részvétel támogatása
Beadási határidő: 2024. november 6.
https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/magyar-izraeli-kf-egyuttmukodes-2024-1210-tet-ipari-il/palyazati-felhivas

---------------------------------------------------------------------------------------

RENDEZVÉNYEK

MAGYAR EU ELNÖKSÉGI RENDEZVÉNY – WEEK OF INNOVATIVE REGIONS (WIRE) konferencia – a regisztráció megnyílt!
2024. november 13-14.
https://wire2024.nkfih.gov.hu/
The WIRE conference serves as the main European policy forum dedicated to innovation and regional development. This event will bring together key players from the innovation and education ecosystems to enhance science-based competitiveness. The conference will focus on knowledge-driven regional development and propose ways to optimize resource allocation for this purpose.
This year’s conference theme aligns with one of the priorities of the Hungarian presidency and is crucial for the European Union’s competitiveness in the coming years. Discussions will contribute to analyzing the current state, identifying challenges, and sharing best practices. The program will explore various initiatives, concepts, and tools introduced by the European Union, such as the Smart Specialization concept, Interregional Innovation Investments (I3) Instrument, the Partnerships for Regional Innovation pilot, and Regional Innovation Valleys. To provide a comprehensive and detailed overview, speakers will evaluate the effectiveness of these tools, present successful practices, and highlight synergies between European and regional funding schemes.

MSCA Staff Exchanges – európai bizottsági információs nap
Időpont és helyszín: 2024. november 15. (10:00-12:30), online
A Research Executive Agency (REA) információs napot szervez a Marie Skłodowska-Curie Actions Staff Exchanges (MSCA SE) konstrukciójával kapcsolatosan.
Az eseményen a REA munkatársai részletes tájékoztatást nyújtanak a Staff Exchanges kutatói csereprogram főbb jellemzőiről, és a pályázás módjáról, valamint válaszolnak a beérkező kérdésekre, amelyeket a Slido! alkalmazáson az esemény folyamán lehet feltenni, vagy előre is be lehet küldeni.
Az információs napot követően a délután folyamán kerül sor az MSCA Staff Exchanges 2024 Call Brokerage partnerkereső rendezvényre, amelyen regisztrációt követően lehet részt venni.
Az eseményre regisztrálni az https://research-innovation-community.ec.europa.eu/events/PawOrIj5HxQhifdCTBf5g/overview linken lehet.
Kapcsolattartó: Borza Beatrix

---------------------------------------------------------------------------------------

MUNKAPROGRAM VÉLEMÉNYEZÉSE

Horizon Europe Cluster 2. – Kultúra, kreativitás és befogadó társadalom munkaprogram 2025
Az Európai Bizottság megküldte a Horizont Európa 2. klaszter 2025. évi munkaprogram teljes szövegének utolsó tervezetét, ami lehetőséget ad arra, hogy szakértői vélemények figyelembevételével alakítsuk ki az ezzel kapcsolatos magyar álláspontot. Amennyiben Intézményetek részéről számíthatunk ilyen szakmai véleményre, úgy kérjük, e-mailben legyetek szívesek minél hamarabb jelezni Pivarcsiné Fekete Dóra (dora.fekete@nkfih.gov.hu) részére. A véleményezendő anyagot kérésre küldjük a jelentkező szakértőknek, a véleményezés végső határideje 2024. november 25.
Kapcsolattartó: Pivarcsiné Fekete Dóra

---------------------------------------------------------------------------------------

KUTATÁSMENEDZSMENT SZAKMAI HÍREK

Rekordszámú résztvevő a 3. Kutatásmenedzsment szakmai napon
A 3. Kutatásmenedzsment szakmai napot 2024. október 1-én rendeztük meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel közösen, az Egyetemi Innovációs Hét keretében. A hibrid rendezvényen összesen több, mint nyolcvan kolléga vett részt. Köszönjük, hogy eljöttetek! Az eseményről rövid képes beszámolót LinkedIn posztunkban találtok.

Webináriumsorozat az EARMA szervezésében
A European Association of Research Managers and Administrators (EARMA) október 9-től tematikus webináriumsorozatot indít, minden hónap második szerdáján. A meghívott előadók összesen hat alkalommal tartanak előadást, a kutatási impakthoz kapcsolódó különböző témákról. A programokon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
További információk és regisztráció: https://earma.org/news/earmaimpact-lunchtime-webinar-series/
Kapcsolattartó: Pivarcsiné Fekete Dóra

---------------------------------------------------------------------------------------

Aktuális hírleveleinkben a legújabb információkat közöljük, honlapunkon azonban megtaláljátok a teljes, folyamatosan frissülő listát.

Utolsó módosítás: 2025. február 25.
Nyitott pályázati felhívások
PÁLYÁZZON ÖN IS!
Tekintse meg az aktuális nemzetközi beadású pályázati felhívásokat (Horizont Európa és Partnerségi konstrukciók), valamint a hazai beadású, rásegítő pályázatokat.
Megtekintés