A pályázat hozzájárul ahhoz, hogy:
- a források koncentrálásával olyan nagyléptékű, nemzetközi kutatási programok valósuljanak meg magyar kutatók vezetésével, amelyek magyar szempontból fontos társadalmi és gazdasági kihívások megoldására irányulnak, másrészt a magyar ipar versenyképességét fokozzák,
- a NJP irányainak megfelelően hatás-vezérelt, az intellektuális hatás mellett a társadalmi és gazdasági hatás elérésére is kiemelt hangsúlyt fektető kutatási együttműködéseket támogasson, az ökoszisztéma-szemlélet a kutatásban hangsúlyosabbá váljon,
- az európai kutatási és innovációs keretrendszerek követelményeire, konzorciumainak vezetésére felkészítse a magyar kutatókat és intézményeket,
- releváns társadalmi és technológiai problémákra adott tudományos válaszokkal erősítse a kutatásba vetett bizalmat és a stakeholderek felé a kutatási projektek kommunikációját.
Az alábbi fókuszterületek keretében nyújthatók be támogatási kérelmek:
- Az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek támogatása
- A gazdaság zöld átmenetének és a körforgásos gazdaság kialakításának támogatása
- A gazdaság és társadalom digitális átállásának támogatása
A pályázat benyújtása
A támogatási kérelmet a www.palyazat.gov.hu oldalon keresztül elérhető Pályázati e-ügyintézés felületen történő bejelentkezést követően, on-line pályázati kitöltő programmal kell elkészíteni. A kitöltő programban véglegesített támogatási kérelemhez az Útmutatóban leírt módon csatolni kell a kérelem elektronikus benyújtását hitelesítő, cégszerűen aláírt (hitelesített) nyilatkozatot is.
A támogatási kérelmek (elektronikus) benyújtása a kitöltő program élesítésétől 2025. május 23. 12. óráig lehetséges.
A pályázók köre
Jelen Felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be a Magyarországon székhellyel vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező jogi személyek az alábbiak szerint:
- Nonprofit és egyéb nem nyereségérdekelt szervezetek közül azok az 552, 563, 599 GFO kóddal rendelkezők, amelyek a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló 2021. évi IX. törvény szerinti, felsőoktatási közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott, államilag elismert, egyetemként működő felsőoktatási intézménynek minősülnek.
Továbbá támogatási kérelmet nyújthatnak be a KFItv. 1. § (1) bekezdés c) pontja alapján az alábbi intézmények: - A szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény 1. § (1) bekezdése szerinti államok magyar nyelvű képzést biztosító, kutatási és innovációs tevékenységet folytató felsőoktatási intézmények közül a következők:
Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és
II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola,
amennyiben a támogatást kutatási vagy innovációs tevékenységre igénylik.
A támogatható célkitűzések köre
- önállóan támogatható tevékenység: alapkutatás, alkalmazott (ipari) kutatás, kísérleti fejlesztés.
- önállóan nem támogatható: koordináció, kutatás-fejlesztési projektet támogató tevékenység keretében tájékoztatás, iparjogvédelem, publikálás, piacra jutás, rezsi, kiállítás és konferencia részvétel, közbeszerzés, utazási tevékenység,
További lényeges feltétel
- A projekt keretében a támogatást igénylőnek legalább két különböző országbeli kutató-tudásközvetítő intézménnyel (tipikusan kutatóintézet vagy felsőoktatási intézmény) kell együttműködnie. A külföldi partnerekkel való együttműködés kutatás-fejlesztésre irányuló alvállalkozói vagy megbízási szerződés keretében valósulhat meg.
A keretösszeg
A Felhívás keretösszege: 8 000 000 000 Ft.
Támogatási kérelmenként az igényelhető támogatás összege
A projektenként igényelhető támogatás összege minimum 100 millió, maximum 400 millió Ft lehet.