A felelős kutatás és innováció (RRI) azt jelenti, hogy az érintett társadalmi szereplők (kutatók, polgárok, politikai döntéshozók, vállalkozások stb.) a teljes kutatási és innovációs folyamat során együttműködnek annak érdekében, hogy mind a folyamatot, mind annak eredményeit jobban összhangba hozzák a társadalmi értékekkel, szükségletekkel és elvárásokkal.
A gyakorlatban az RRI többféle tevékenységen keresztül valósul meg. Magában foglalja a többszereplős megközelítést és a nyilvánosság bevonását a kutatási és innovációs tevékenységekbe, lehetővé téve a tudományos eredményekhez való könnyebb hozzáférést (Open Access), a nemek közti esélyegyenlőség és az etikai szempontok figyelembevételét a kutatási és innovációs tartalomban és folyamatokban, valamint a formális és informális tudományos oktatást.
A tudomány és a társadalom közötti kapcsolat elmélyítése és az ebből származó előnyök maximalizálása érdekében a Horizont Európa keretprogramnak minden társadalmi szereplőt, a polgárokat és a civil társadalmat is be kell vonnia a felelősségteljes kutatásra és innovációra irányuló menetrendek és tartalmak kooperatív tervezésébe és létrehozásába, valamint az olyan folyamatokba, amelyek a polgárok és a civil szervezetek aggályaira, igényeire és elvárásaira reflektálnak. Mindez elsősorban a tudományos oktatás előmozdításával, a tudományos ismeretek hozzáférhetővé tételével, valamint a polgárok és a civil társadalmi szervezetek részvételének megkönnyítésével történik.
Az RRI keretrendszere |
Hasznos információk:
RRI eszközök: https://rri-tools.eu/
Az inkluzív kutatási módszerek katalógusa: http://actioncatalogue.eu/
A nyilvánosság bevonását segítő módszerek: https://www.ecsite.eu/activities-and-services/projects/sparks
A társadalmi érettséget mérő eszköz: https://thinkingtool.eu/
https://www.orion-openscience.eu/
https://www.rri-practice.eu/knowledge-repository/practical-handbook/